Kripto Para Dünyası

Binance Api Anahtarı Nasıl Alınır Ve Kullanılır?

Binance api kullanımı hakkında tüm detaylarını anlattığım makalemde beş (5) temel başlık ve üç (3) video ile detaylı anlattım. Ayrıca binance api key nedir yada bitcoin private key nedir gibi tüm sorularınıza detaylı yanıtlar bulacaksınız.

Api anahtarları, genel olarak bir uygulamada farklı bir uygulamanın özelliklerini kullanmaya yarayan yapılardır. Api anahtarları, üst düzey güvenlik önlemleriyle korunan kripto para sisteminde de sıklıkla kullanılmaktadır. Dünyanın en çok kullanıcısına sahip dijital para borsası olan Binance sitesinde de işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için binance api key sahibi olmanız gerekmektedir.

Binance Api Key Ne İşe Yarar?
Binance Api Key Ne İşe Yarar?

Binance Api Key Ne İşe Yarar?

Binance api anahtarı, Binance’deki piyasalara ve gerçek zamanlı alım satım hizmetlerine bir üçüncü parti ya da uygulama aracılığıyla erişim sağlamaktadır. Bu sayede farklı ödeme yöntemleri, Binance haricindeki diğer kripto para borsaları arasında işlem yapabilme olanağı sunmaktadır.

Api key, sadece 1 kere olmak üzere kullanıcıya gösterilir. Bu anahtar sayesinde kripto para borsasında yaptığınız işlemlerden kazandığınız kripto para birimleri ya da gerçek para birimlerine dönüştürdüğünüz tutarı çekebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başka kripto cüzdanlar arasında da transfer yapabilme olanağı sunar. Maddelerle listelenmiş aşağıdaki yönerge binance api anahtarı nasıl alınır sorusuna yanıt olarak hazırlanmıştır.

Binance Api Anahtarı Nasıl Alınır?
Binance Api Anahtarı Nasıl Alınır?

Binance Api Anahtarı Nasıl Alınır?

1- İlk olarak www.binance.com adresi üzerinden Binance hesabınıza giriş yapın.

2- Sırasıyla; “Yönetici merkezi” >”API” seç > “Etkinleştir”e tıklayın.

3- Sonrasında karşınıza gelen ekranda, bir API adı oluşturun ardından, “Yeni Anahtar Oluştur”a tıklayın ve “Google doğrulama” ya da “SMS doğrulama” yönteminizi gerçekleştirin.

4- Doğrulama işleminiz tamamlandıktan sonra, sistemdeki kayıtlı e-posta adresinize bir onaylama e-postası yollanacaktır. Yollanan e-postayı açarak karşınıza çıkan postadaki “Oluşturmayı onayla” butonuna tıklayarak API oluşturulmasını onaylayın.

5- Ardından “API anahtarı oluşturuldu” ifadesi bulunan bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Onaylama butonuna tıkladıktan sonra API oluşturduğunuzu gösteren bir ifade çıkmıyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla Binance hesabınıza giriş yapmamış olmanızdır. Binance sitesine girerek ve e-posta kutunuzu yeniden açarak “Oluşturma’yı Onayla” butonuna bir kez daha tıklayınız.

6- Sonrasında elde ettiğiniz api anahtarınızı güvenli bir yerde muhafaze edin. Çünkü bu anahtar size tekrar gösterilmeyecektir. Bununla beraber, güvenlik sebebiyle, anahtar bilgilerinizin bulunduğu sayfanın kimseyle paylaşılmaması gerektiğini sakın unutmayın. Gizli anahtarınızı unuttuğunuz takdirde, hiçbir destek ekibi anahtara tekrar erişim sağlamanız konusunda size yardımcı olamaz. Bu durum gerçekleştiğinde tek çözüm, API’yi silmek ve yeniden oluşturmak olacaktır.

7- Bu işlemlerin yanı sıra, güvenlik düzeyinizi arttırmak için, sadece güvenilir IP adresine erişim seçeneğini seçmeniz tavsiye edilir. Ardından yaptığınız düzenlemeleri kaydetmek için “Düzenle/Edit”e basın. Sonrasında “İki Aşamalı Doğrulama (2FA)” ardından binance api anahtarı nasıl kullanılır hale gelecektir.

API Key Hakkında Uyarılar Neler?
API Key Hakkında Uyarılar Neler?

API Key Hakkında Uyarılar Neler?

Binance api anahtarı uygulaması hakkında kullanıcıların son derece dikkat etmesi gereken bazı güvenlik önlemleri bulunmaktadır;

1- Binance sisteminde oluşturduğunuz api anahtarınızı 3. taraflarla kesinlikle paylaşmayınız. Api anahtarı sizin kripto para borsasındaki kimliğiniz gibidir, kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilirse geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, api anahtarı kaybolduktan sonra anahtar bilgilerine tekrar erişim sağlamak imkansızdır.

2- Binance api anahtarını oluşturduktan sonra onayladığınız sayfada karşınıza iki tane api anahtarı çıkacaktır. Bu anahtarlardan ikisini de gizli tutmanız önerilmektedir. Özellikle “gizli anahtar” kodunuzu çevrimiçi platformlarda saklamamaya özen gösteriniz. Bunun için “soğuk depolama” yöntemi önerilmektedir. Soğuk depolama yönteminde anahtar kodunuzu bir A4 kağıdına yazdırarak fiziksel formda muhafaza edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir